Znajdź nas na Facebook

fb.com/konin24.info Sobota 27.04.2024 r. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Ocena: 1
1 0

I Liceum w Finlandii

Konin 15.11.2016 12:27

I Liceum w Finlandii

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (2014) I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki realizuje projekt "Uczący się nauczyciele - wykształcony uczeń". Ostatnim działaniem tego projektu był wyjazd czterech nauczycielek (uczących matematyki, podstaw przedsiębiorczości i języka angielskiego) na szkolenie metodyczne do Finlandii, który miał miejsce w październiku 2016 r.


Wybrałyśmy Finlandię, ponieważ powszechnie wiadomo, że od wielu lat młodzież z fińskich szkół uzyskuje najwyższe wyniki w testach PISA, a fiński system edukacyjny uważany jest za wzorcowy.

Podczas szkolenia zapoznano nas z fińskim systemem edukacyjnym, nową podstawą programową, technikami nauczania w oddziałach dwujęzycznych oraz sposobami zarządzania placówkami oświatowymi. Głównym celem szkolenia było pokazanie nam "od kuchni" jak funkcjonuje fińska szkoła. Obserwowałyśmy lekcje, rozmawiałyśmy z nauczycielami, dyrektorami i uczniami oraz podziwiałyśmy rewelacyjnie wyposażone sale lekcyjne. Dodatkową atrakcją była możliwość odwiedzenia jednej ze szkół szwedzkich, w których - choć realizowana jest fińska podstawa programowa - funkcjonuje nieco inny model nauczania.

W Finlandii szkoły mają dużą dowolność w sposobie organizacji pracy, więc pewnie to, co widziałyśmy w Vantaa, różni się od tego, co można by zobaczyć w innych fińskich szkołach. Do Vantaa Tikkurillan lukio uczęszcza 1190 uczennic i uczniów różnych narodowości, gdyż do Finlandii przybywa coraz więcej imigrantów. Warto dodać, że szkoły w Finlandii same decydują o tym, na co wydają otrzymywane pieniądze. Władze wychodzą bowiem z założenia, że dyrektorzy sami najlepiej wiedzą, co zrobić z funduszami. Co więcej, praca nauczyciela ma w Finlandii wysoki status społeczny, a na studia pedagogiczne równie trudno się dostać, jak na medycynę lub prawo. Studia nauczycielskie podejmują w zasadzie tylko ci młodzi ludzie, którzy uzyskują najwyższe oceny na egzaminie maturalnym. Interesujące również jest to, że dziś fiński rząd inwestuje 30 razy więcej w rozwój zawodowy swoich nauczycieli i zarządzających oświatą, niż w badania wydajności nauczania i osiągnięć swoich uczniów w szkołach.

Uczestnikami szkolenia byli również nauczyciele z innych krajów europejskich, dlatego też dokonać można było porównania systemów edukacyjnych funkcjonujących w Turcji, Grecji, Hiszpanii czy na Litwie.


Podziel się swoją opinią

( Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy, są one opiniami pozostawionymi przez użytkowników portalu konin24.info)